..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
logo logo logo
grafika grafika
grafika grafika grafika
   » Menu

   Szukaj


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

Żołnierz, a najemnik.     Słuchajcie rekruci! Jesteście teraz w regularnej armii! Macie stały - żołd czterech szylingi dziennie. Po ukończeniu ćwiczeń żołd zostanie podwojony! Eee? Co mówiłeś rekrucie? Że najemnicy dostają więcej? I co z tego!? Kiedy już odbędziesz obowiązkową 5 letnią służbę będziecie mogli pójść do najemników! Jeśli oczywiście cię przyjmą i... O ile przeżyjesz w armii.

     Echem, echem... To, może tak. Zaczniemy od zarobków. Żołnierze dostają stały żołd, śmiesznie niski, ale stały. Wszystko, co znajdą podczas walki musi być obejrzane przez oficera i czasami (czytaj, zawsze) skonfiskowane na rzecz króla/cesarza (czytaj, na rzecz funduszy oficera). Najemnik, jeśli ma pracę to dobrze płatną (lepiej płatną od żołdaka) albo nie ma wcale pracy. Rzeczy, które znajdzie podpadają pod kategorię - "Co znalazłem to moje". Najemny wojownik zazwyczaj jednak nie ma lekko, sam musi się zakwaterować i wyżywić, chyba, że pracodawca zapewnia jadło i ciepłą sień. Często najemnicy to wysłużeni wojskowi, którzy nie chcą pracować za marne grosze, a czasem wojacy, którym nie spodobało się w wojsku. Zazwyczaj prezentują lepsze wyszkolenie i umiejętności niż regularni żołdacy i są oczywiście drożsi. W armii tworzone są odziały elitarne np. złożone tylko z Kasnoludzkich wyjadaczy. Takie oddziały stanowią dużą konkurencję dla zwartych formacji najemniczych. Tyle, że takie formacje są drogie, a szkolenie jest długie i kosztowne.

     W czasie wojny Najemnicy mają duże wzięcie. Wynajmowane są całe formacje za dużo kasy, a dowódcy wojskowi zbierają pojedynczych najemników i tworzą z nich zdyscyplinowane i uniwersalne formacje, nadające się do rozpoznania, do walki w otwartym polu, lasach i przy oblężeniach (tak i przy odpieraniu oblężeń).

     Żołdacy mają małe przywileje i nikłą możliwość awansu. Dowódcy z dużym wahaniem odnoszą się do możliwości swoich podwładnych. Szczególnie, że podczas jakiejkolwiek większej wojny powoływani są chłopi i wszyscy, którzy mają siłę by unieść broń. Tzw. mięso armatnie tworzy większość armii. Karnego i zdyscyplinowanego wojska jest stosunkowo niewiele. Przede wszystkim, dlatego wynajmuje się najemników, zazwyczaj są bardziej doświadczeni, bo przecież nie każdy konflikt obchodzi władców. Najemnicy są wszędzie tam gdzie coś się święci i zazwyczaj mają tam zarobek. Co bogatsze miasta wynajmują formacje najemnicze, by pilnowały porządku i zazwyczaj są bardziej gorliwi w tym od strażników miejskich, którzy obojętnie, co robią, kasę dostają.

     W wojsku często zdarzają się dezercje, nieraz całych oddziałów. Najemnicy wypracowali sobie opinię wytrwałych, a dezercja stała się zjawiskiem nadzwyczaj rzadkim. Podobnie sprawa ma się z przekupstwem. Kiedy już gdzieś są wynajęci to nie zdradzą, nie przejdą w kluczowym momencie bitwy na stronę wroga. Pomyślcie. Czy kupiec wynająłby Twoją drużynę skoro słyszał, że okradliście inną karawanę kupca, u którego byliście wynajęci? Hę?

     Sprawa morale. Najemników zazwyczaj nie rusza zły nastrój w pozostałej części armii i dopóki jest zysk, morale nie sprawia problemu. Wiedzą, że walczą za dużo pieniędzy i wiedzą, że co najlepsze czeka tylko zwycięzców. Ale czy walczą tylko dla pieniędzy? Nie. Czego tak naprawdę chce najemnik? Bohater? Czego zazwyczaj chciała twoja postać? No wreszcie! Najemnik bardziej od pieniędzy pragnie sławy. Sława. Tak, to jest to, za co walczą - za sławę. Marzą o przejechaniu przed wiwatującym tłumem podczas parady po zwycięsko zakończonej bitwie. Chcą by kobiety wzdychały na ich widok i żeby słyszeli w każdej karczmie, do jakiej zajadą słowa: "Słyszałem o tobie! To ty tak bohatersko walczyłeś pod Es i Denyburgiem! Moje dzieci cię uwielbiają...". Tak, tak, to są słowa radujące serce najemnika. Milsza im sława niż awans, niż pieniądze. Sława ponad wszystko!

      Najemników łączy pragnienie pieniądza, sławy i walki, zaś z wojskowymi bardzo niewiele. Żołnierze walczą za ojczyznę, podczas gdy najemnik jej (prawie w każdym przypadku) nie posiada. Jest jeszcze jeden powód, dla którego najemnicy nie chcą być w wojsku. Wielu było przestępcami, mordercami na życzenie (zresztą bez życzenia też), i często oni przyczynili się do śmierci swoich bliskich, może przez porachunki, może przez własną bez rozumną pijacką złość. Najemnika nie pytają skąd jest, czy kiedykolwiek był przestępcą czy nie. To jeden z przywilejów najemnika - anonimowość. Nieważne, kim byłeś i co robiłeś, pytają się tylko, czym walczysz i sprawdzają jak dobrze to robisz. Dobrze zarabiasz i możesz zapomnieć o swoim dawnym życiu lub też umrzeć za jakąś sprawę.

     Możesz też odnieść sukces i dowodzić własnym oddziałem, szanse są na to większe niż wśród wojskowych formacji, ponieważ najemnicy są wynajmowani często i gęsto małymi oddziałami do ochrony karawan, statków, szlaków handlowych. Lecz najemnik nigdy nie uzyska prestiżu na dworze i wśród szlachty. Będzie zawsze widziany jako nie warty szacunku wojownik, który walczy za pieniądze. Najwyższy prestiż, może spotkać tylko wojskowych i to tylko tych szlachetnie urodzonych, prosty żołnierz nie ma prawie w ogóle szans na wybicie się na wyżyny. Karierę skończy na dziesiętniku lub setniku i umrze za ojczyznę w jakiejś bitwie, na trakcie lub jako oficer rezerwy we własnym łóżku. Nie inaczej skończy najemnik, pochowany lub pozostawiony po bitwie lub na gościńcu trafi na bełt z kuszy wystrzelony z krzaków przez rozbójnika, którego skusiła karawana kupiecka.


Generał GSP_Dibbler.
komentarz[11] |

Komentarze do "Żołnierz, a najemnik."Musisz być zalogowany aby móc oceniać.

   Sonda
Aktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta.
Tutaj możesz zobaczyć stare ankiety.

   Top 10
   Gra paragrafo...
   100 POMYSŁÓW ...
   Średniowieczn...
   Wojownik na s...
   Seks i erotyk...
   Tworzenie Pos...
   Kobieta w fan...
   100 POWIEDZON...
   Sklepik z 100...
   Jak poderwać ...

   ShoutBox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.031496 sek. pg: