..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
logo logo logo
grafika grafika
grafika grafika grafika
   » Menu

   Szukaj


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

KOBIETA W FANTASTYCE I RPGJest to bardzo przepastny i trudny temat. Jak to określił mój bardzo dobry kolega „temat-rzeka” i można na niego długo i namiętnie pisać. Dlatego, że temat jest tak obszerny, chciałam zająć się nim w dużym uogólnieniu.

Pierwszym zagadnieniem tego tematu jest to, jak przedstawia kobiety literatura w fantastyce. Cóż, ogólnie rzecz biorąc, jeśli pominąć różnice realiów całej literatury, to nadal przedstawiane są identycznie w każdym gatunku. Więc jak wyglądają w fantastyce? Zajmijmy się na początku postaciami pierwszo- i drugoplanowymi (najdalej trzecioplanowymi, tymi, które nie są epizodem w książce) dobrymi i złymi (przyczyna jest prosta - te dalszoplanowe nie muszą być piękne i zazwyczaj ubrane stosownie do sytuacji). Tak więc, przechodząc do meritum problemu, którym chciałam się zająć w tej części artykułu, możemy wyróżnić kilka, jeśli nie kilkadziesiąt (dobra, może przesadziłam, ale z kilkanaście by się znalazło) typów. Nie wiem czy to jest aż tak istotne dla artykułu, ale niech i tak będzie - wymienię tutaj kilka przykładowych: typowa wojowniczka, wojowniczka a la Xena, złodziejka, złośliwa podstępna magini / czarodziejka , wiedźmy (te mogą, ale nie muszą być nieatrakcyjne, żeby nie powiedzieć wręcz, że szpetne ), księżniczka, delikatny kwiatuszek (to te na równi często z księżniczkami są ratowane przez naszego wspaniałego herosa), chłopka, służebnica i dziwka (no dobra, mogłabym jeszcze wiele wymieniać, ale już mi się nie chce, a was jeszcze uśpi ta wyliczanka). Oczywiście, ubrane zazwyczaj są stosownie do swojej roli. Zdarzają się jednak tacy, którzy najwyraźniej opisując naszą damę zamieszczają chyba opis swoich fantazji erotycznych na temat bohaterki.

Jeden z moich ulubionych autorów kiedyś podsumował w swojej powieści tego typu opisy następującymi słowy:

„... Tymczasem bohater galopujący w tej chwili ku Wirowym Równinom nie mieszał się do tych sporów, ponieważ nie traktował ich poważnie. Przede wszystkim jednak dlatego, że bohater był bohaterką. Rudowłosą.
Istnieje tendencja, by w tym momencie zerknąć przez ramię na grafika i podyktować mu dokładny opis czarnej skóry, wysokich butów i nagich ostrzy.
Słowa typu „pełna”, „zaokrąglona” czy nawet „wyzywająca” wkradają się do narracji, aż wreszcie pisarz musi przerwać, wziąć zimny prysznic i położyć się na chwilę.
Co jest dość niemądre, ponieważ kobieta zdecydowana mieczem zarabiać na życie nie będzie wędrować po świecie, wyglądając jak ktoś z okładki katalogu z wyrafinowanej bielizny dla pewnej szczególnej grupy nabywców...”- Terry Pratchett „Blask fantastyczny”.

Tak więc, jak błyskotliwie zauważył autor, istnieje tendencja, ażeby nasze wspaniałe bohaterki (głównie wojowniczki, przede wszystkim te typu Xena oraz niekiedy czarodziejki ) ubierały się bardzo nieodpowiednio. Obcisłe skóry, strzępy materiału, szczątkowe elementy zbroi w tak skąpej ilości, że właściwie człowiek zastanawia się, po co w ogóle ją zakładać. Już nie wspominając o nagiej broni. Dlaczego jednak to nas (głównie kobiety) bulwersuje? Otóż drodzy panowie, chyba nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego jak takie wdzianko jest niewygodne. Skóra na nagie ciało powoduje przecież odparzenia i obtarcia. A nasze ciała są bardzo wrażliwe i delikatne (w końcu dla czegoś stosujemy te niezliczone balsamy i kremy. A nie myślcie sobie, że z czystej chęci spędzenia dodatkowych 20 minut w łazience), a już w szczególności w miejscach bardziej intymnych (nie muszę chyba podawać przykładów). Jak już wyżej nadmieniłam, zbroja jest tak skąpa, iż pierwszy lepszy cios ma większe szanse (+50% metodologią rpgową) na trafienie, a co za tym idzie dotkliwe zranienie naszej bohaterki. W takim układzie, po co w ogóle zakładała ją? Cele ochronne dla ciała zostały już wykluczone.strony: [1] [2]
komentarz[15] |

Komentarze do "Kobieta w fantastyce i RPG"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.

   Sonda
Aktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta.
Tutaj możesz zobaczyć stare ankiety.

   Top 10
   Gra paragrafo...
   100 POMYSŁÓW ...
   Średniowieczn...
   Wojownik na s...
   Seks i erotyk...
   Tworzenie Pos...
   Kobieta w fan...
   100 POWIEDZON...
   Sklepik z 100...
   Jak poderwać ...

   ShoutBox
Nikt bez tego nie pożyje: zdrowy sen , komentuj wpisy. Wielu producentów hurtownia rajstop gatta - szybkie dostawy.
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.033200 sek. pg: