..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
logo logo logo
grafika grafika
grafika grafika grafika
   » Menu

   Szukaj


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

O grach paragrafowych słów kilka.



Nie wiem tak właściwie dlaczego wszyscy o nich zapomnieli. Nie ma ich już w Magii, a ci z Portala jeszcze chyba do tego nie doszli.

Zniknęło coś pozwalało tak bardzo miło spędzić czas podczas np. długiej podróży czynadmiernej ilości wolnego czasu. Bowiem ilu z was czytających ten tekst wie o czym ja wogóle pisze? Nawet tych nieco obeznanych w temacie? No ilu przyznać się bez bicia?

Oczywiście niewielu. Tylko ci nieliczni doskonale pamiętają to moim zdaniem - cudo, a więc wszyscy starzy przyjaciele Magii i nieliczna garstka tych, którym dane było się dowiedzieć. Co bowiem zrobić jeśli nie macie z kim, ani jak grać? Jak można ciekawie zacząć przygodę z grami fabularnymi?

Otóż taką możliwość dawały właśnie gry paragrafowe.
Swoją droga bardzo żałuję, że to zjawisko nie rozprzestrzeniło się szerzej bo uważam je za coś bardzo, bardzo ciekawego. A skoro tak to - dlaczego więc nie tworzyć ich więcej? Czy to takie trudne? A może już po prostu zapomniano jak to się robi? Przypomnę wam więc. Oświecę także tych co nie wiedzą.

Gry paragrafowe to rodzaj przygody. Do rozegrania dla jednej jedynej osoby i nie ważne czy jest to zwyczajowy mistrz gry czy gracz - każdy bowiem znajdzie tutaj odpowiednie dla siebie elementy. Mechaniki systemowe stosowane tutaj to zazwyczaj zasady różnych systemów bądź zupełne ich pominięcie. To samo w kwestii świata. Więc różnica polega właśnie na tym, że można samemu zagrać, przy mętnym świetle świec, samemu tylko z tą właśnie grą w ręku. Cały tekst opisujący grę jest podzielony na fragmenty. Każdy fragment oznaczony jest numerkiem. Zaczynamy czytać od początku i w pod koniec każdej części danego fragnemtu jesteśmy informowani o możliwości dalszej drogi - wtedy wg. naszego wyboru przechodzimy do jednejgo z podanych numerów i znów odczytujemy opis. Tak fragment/numerek to inaczej paragraf. Proste nieprawdaż? A jaka z tego radocha.
Przykład:

1.Trafiasz do zaciemnionego, niewielkiego pomieszczenia zawalonego różnymi śmieciami i gratami. Powietrze jest ciężkie od kurzu, unosi się w nim odór i smród zgnilizny. Co robisz?
- Zapalam pochodnię - przejdź do paragrafu 7
- Przeszukuję śmieci - przejdź do paragrafu 3
- Wychodzę czym prędziej - przejdź do par.5

W tym momencie wybieramy jedną z możliwości i wertujemy strony w poszukiwaniu fragmentu oznaczonego odpowiednią cyferką.

Jak więc widzicie mechanika gry sam na sam nie polega na tej samej zasadzie co granie ze sobą w szachy, bowiem nadal tekst rozgrywającej się przed nami przygody pozostaje dla nas nieznany. Nieznany i tajemniczy. Tak jak w książce. To właśnie do książek gry paragrafowe są najbardziej zbliżone. I to nie jest to samo co zagrać normalną przygodę. To zupełnie inne przeżycie.

I owszem są ograniczenia np. w postaci ograniczonej liczbie możliwości wyboru, ale częściowo równoważone bo np.nie spotkałem dotychczas mistrza, który przedstawiałby opisy w tak doskonały sposób jak to się robi na papierze. Chyba, że właśnie go przeczyta z notatki. Więc każdy kto lubuje się w czytaniu uwielbi gry paragrafowe.

Pamiętacie Magię i Miecz? Ukazała się tam pewna gra paragrafowa, konkretniej w dodatku - Labiryncie. I była ona świetna. Lepsza niż połowa przygód rozegranych przeze mnie normalnie. Totalne odprężenie i niezwykła lektura do poduszki. Pamiętacie ją MiM-owi chomicy? Pewnie, że pamiętacie. Teraz kiedy wam przypomniałem :)

Z tego co mi wiadomo tego rodzaju gry dostępne są nawet w bibliotekach. Nawet w tej mojej miejscowej (a dziura to niemiłosierna) takowe cudo znalazłem. Nosi toto nazwę Wehikuł Czasu. Jeżeli więc macie niedaleko do jakiejś biblioteki polecam wybrać się i sprawdzić, naprawdę warto...

Tak więc zasada przeskakiwania po numerkach w tekście nie jest aż tak skomplikowana. Nawet system w zasadzie jest niepotrzebny dzięki czemu trafiało takie coś do każdego kto w jakiś sposób chciał zacząć. Po prostu wybierało się numer paragrafu i hop już jesteśmy. Nie jestem wam w stanie powiedzieć kto takie coś wymyślił jako pierwszy i kiedy, ale spróbuję się wywiedzieć.

Zobaczmy jeszcze więc bliżej o co w tym chodzi.
Grę zaczynamy z postacią opisaną nam na początku lub jeśli nie ma systemu sami ją wymyślamy dla siebie. Czytamy zamieszczony wstęp wprowadzający nas w zaczątek przygody i przechodzimy do paragrafu numer jeden. Nie mija nas nic co spotkalibyśmy w normalnych przygodach. Mamy więc żywych mieszkańców, ruiny, miasta, a także straszliwe bestie i potwory. Słowem wszystko czego dusza zapragnie. Zazwyczaj gra kończy się na ostatnim paragrafie (choć nie jest to reguła) - a w sumie wszystkich ich może być multum. W wersjach z bibliotek (książeczki) ich licba dochodziła nawet do tysiąca, a to już całkiem, całkiem sporo (grania na tyle ile czytacie jedną dość dłuuugą książkę). Zabawy więc dużo więcej niż w wielu rozegranych przygodach.

A co poza tym? Początkujący gracze mają doskonałą możliwość zapoznania się z mechaniką każdej normalnej gry fabularnej. I to czysto praktycznie. Bo po zagraniu i pomyślnym przejściu kilku takich paragrafówek spokojnie możemy zasiąść do najzwyklejszej w świecie przygody i zadziwić wszystkich doświadczonych graczy tym jak szybko załapaliśmy o co biega. A mistrzowie? Mogą podpatrzyć najczęściej wykorzystywane sytuacje i w dodatku to co w nich uczyni zdecydowana większość graczy.
To tyle tytułem wstępu. Niedługo na naszych łamach ukaże się gra paragrafowa online, puki co jednak odsyłam do bibliotek w Waszych miastach.

Corwin.
komentarz[11] |

Komentarze do "O grach paragrafowych słów kilka."



Musisz być zalogowany aby móc oceniać.

   Sonda
Aktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta.
Tutaj możesz zobaczyć stare ankiety.

   Top 10
   Gra paragrafo...
   100 POMYSŁÓW ...
   Średniowieczn...
   Wojownik na s...
   Seks i erotyk...
   Tworzenie Pos...
   Kobieta w fan...
   100 POWIEDZON...
   Sklepik z 100...
   Jak poderwać ...

   ShoutBox
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal

Strona wygenerowana w 0.028848 sek. pg: